Seferihisar Düzce’de Dostluk Kampımız

31 Ağustos – 2 Eylül 2018 tarihleri arasında Seferihisar Salyangoz İzci kümesi ile beraber bir dostluk kampı yaptık. Kampta 2 ünite, 7 oba, 28 izci ve 4 liderin katılımıyla, yoğun bir program uygulandı. Bu kamp salyangoz izcilerinin ilk, Bilim izcilerinin ise onuncu kampı oldu. Kamp Seferihisar Belediye’sinin desteği ile gerçekleştirildi. Bilim İzcileri olarak, Salyangoz İzcileri’nin davetlisi olarak kampa katıldık.

31 Ağıstos Cuma günü saat 18:00’de tüm izciler Ulamış’ta buluştuk. Belediyenin servis aracıyla yola çıkıp Düzce’de bize ayrılan kamp alanına vardık. Gün batımından önce çadırlarımızı kurup, açılış törenimizle kampı başlattık. Yemekten sonra küçük bir kamp ateşi etrafında toplanıp şarkılar söyledik. Saat 22:00’de yat borusu eşliğinde küçük izciler çadırlarına girip güzel bir uyku çektiler.

Cumartesi sabah 7:00’de kalk borusuyla uyanıp yarım saat içinde kendi kendilerine hazırlanan izciler bayrak töreninde bir araya geldiler. Daha sonra, kahvaltının ardından çadır teftişi yapıldı. Günün ilk etkinliği flama tasarım çalışmasıydı. Her oba kendi oba hayvanını verilen bezlere boyayarak harika flamalar yaptılar. Flamalar obabaşlarının izci sopalarına takıldı. Bir sonraki etkinlik izci oyunlarıydı. Programda oba ruhunu ve dayanışmasını geliştirmek için üç seans şeklinde yer alan izci oyunlarında: Ayrıl birleş, söyle böyle, tilki oyunu, uzun kuyruk, ada kara deniz gibi klasik izci oyunlarına oynandı. Saat 11:00’de izciler çevre gezisine çıktılar ve köy içindeki tarihi çamiye gidip geri dönmeleri molalarla birlikte 2 saat sürdü. Öğle yemeğinin ardından izci oyunlarının ikinci seansı yapıldı. Saat 15:30’da istasyon çalışmalarında Coşkun Lider “telsiz”, Serim Lider “düğümler” ve Ceren Lider “izci sopası” eğitimlerini uygulamalı olarak verdiler.

Akşamüstü Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kampımızı ziyarete gelmesi hepimizi çok sevindirdi. Bir süre ateş gecesi etkinlikleri için hazırlanan izciler yemekten sonra Serim Lider yönetiminde doğa yürüyüşüne çıktılar. Davetliler geldiğinde kamp alanında hiçbir izci yoktu. Yürüyüşten dönen izciler kimseye görünmeden kampın yakınlarında, çalılıklarda, ağaç arkalarında yerlerini alıp saklandılar. Liderler kamp ateşini yakıp izcileri ateş duası için üç kez meydana çağırdığında izciler saklandıkları yerlerden çıkıp ateş başında toplandılar ve tüm davetlileri gururlandırdılar. Ateş gecemizde bir küçük izcinin konuşması, skeçler, meditatif dans gösterisi, darbuka gösterisi ve drama gösterisi beğeni topladı. Esin ve Busen liderlerimizin izci alkışları gecenin iz bırakan anları arasında hatıralarımızda yerini aldı. Veda valsinden sonra, davetliler kamp alanından ayrılınca klasik sucuk ve marşmelov partisi başladı. İzciler güzel sohbetlerle coştu, dostluğun ve bu güzel gecenin tadını çıkardılar. Yat borusu 23:00’de çaldığında günün tatlı yorgunluğu küçük izcileri çoktan sarmıştı.

Pazar sabahı 8:00’de, kalk borusundan önce, tüm izciler uyanmış, kamp ateşini canlandırmışlardı. Olağan sabah etkinlikleri: bayrak töreni, sabah cimnastiği, kahvaltı ve çadır teftişi’nin ardından Serim Lider’in hazırladığı teknik iz takip parkuruna obalar sırayla çıktılar. Kampta kalan obalar ise Coşkun Lider’in etrafına toplanıp izcilik hakkında sohbet ettiler, popüler şakalarla neşelendiler. Teknik iz takip çalışması çok başarılıydı. Öğle yemeğinin ardından izci oyunlarına devam edildi. Saat 14:00’de kapanış töreninde tüm izciler buluştular. Coşkun Lider kampın değerlendirmesini yaptı iyi dileklerini paylaştı, kamp armaları ve hediyeler verildi, kamp baltası kütükten çıkarıldı ve klasik selamlaşma faslından sonra çadırların sökmek için izciler iş başı yaptılar. 15:30’da gelen servis aracı izcileri aileleri ile buluşmaları için Ulamış’a geri götürdü.

Teşekkürler:

  • İzciliğe verdiği destek ve bu güzel kamp için Seferihisar Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e,
  • Kampa katılarak bize destek olan Ceren ve Levent Öğretmenlerimize,
  • Kamp alanında bizden desteğini esirgemeyen, konforumuz, güvenliğimiz için çabalayan doktor Can abimize,
  • Ateş gecemizde bizi ziyarete gelerek mutluluk ve onur veren Esin, Yavuz, Busen, Yılmaz ve Yeşim  liderlerimize,
  • Cumartesi günü kampa gelip, izci marşımıza eşlik eden çello öğretmenimize,
  • Pazar günü kampımızı ziyaret ederek bizi sevindiren Aysun Çeçe liderimize,
  • Bize ve liderlerimize güvenen, izci olmamızı destekleyen, ve bu güzel kampa gönderen velilerimize,

Bilim İzcileri ve Salyangoz İzcileri olarak çok teşekkür ederiz.