Küçük İzciler için Telsiz Haberleşmesi

Çalışmalarımızda izciler aktif olarak telsiz haberleşmesi kullanmaktadır. Kısa bir eğitimden sonra isteyen her izciye “telsiz aktivasyonu” verilmektedir. Yakında bu aktivasyon bir arma olarak ünite giysilerimizde taşınabilecektir. Telsiz haberleşmesi bir takım kural ve kanunlara sıkı sıkıya bağlı olduğundan teknik beceriden çok kurallara uymaya yönelik bir çaba gerektirmektedir. Bu yüzden her aşamasında lider rehberliği söz konusudur.

Çalışmalarımızda kullandığımız telsizler PMR adıyla piyasadan temin edilebilecek, düşük güçlü sivil telsizlerdir. Ünite kanalımız 7/14 olarak belirlenmiştir. Haberleşmede küçük izcilerin aşağıdaki talimatlara uymaları gerekmektedir.

  1. Telsizi teslim alırken liderinizden çağrı işaretinizi öğrenin. “İzci-bir”, “izci-iki”, “izci-üç” veya o anki görevinize göre “devriye”, “posta”, “artçı”, “öncü” gibi bir çağrı işareti alacaksınız. Sadece bu çağrı işaretinizi kullanın, isminizi eğer özellikle sorulmazsa söylemeyin. Çağrı işareti size ait değil, göreve aittir. Her seferinde farklı bir çağrı işaretiniz olabilir.
  2. Frekansımızın herkese açık olduğunu unutmayın. Mesajlarınız civardaki başka telsizlerden de duyulabilir. Bu yüzden her zaman ağırbaşlı, kibar ve saygılı olun. Yürürken farklı bölgelerde tanımadığınız kişilerin konuşmalarını duyabilirsiniz. Böyle durumlarda susun, lider onlarla temasa gecerek kanal kullanımı için bilgi verecektir.
  3. Çok dinle az konuş prensibini unutmayın. Anons edilmedikçe konuşmayın. Birine seslenmeden önce kanalın meşgul olmadığından emin olmak için dikkatle dinleyin. Sadece bir mesajınız varsa çağrı yapın. Size ait anonsa hemen cevap verin.
  4. Şarjınızı verimli kullanabilmek için gruba katıldığınızda veya lider ile buluştuğunuzda telsizinizi kapatabilirsiniz, ama uzaklaşırken mutlaka açın.
  5. Mesajınızı yüksek sesle ve birkaç kez tekrar ederek söyleyin. Konuşmanız anlaşılır olmalıdır, böylece karşı taraf sizi çabucak anlar, kanalı uzun süre meşgul etmemiş ve şarjınızı idareli kullanmış olursunuz.
  6. Konuşmaya başlamadan önce mayka basın ve sözünüz bitmeden elinizi çekmeyin. Aksi taktirde konuşmanızın bir bölümü duyulmaz. Sadece mayka basarken sesinizin iletildiğini unutmayın. Bu konuda alıştırma yapmak için liderden yardım isteyin.
  7. Telsizinizin ünite kanalımız olan 7/14’e ayarlı olduğunu sık sık kontrol edin. Kontrol amaçlı olarak, kanal meşgul değilse “izci bir dinlemede” örneğindeki gibi seslenin. Lideriniz “izci bir dinlemede kal” şeklinde cevap verecektir.
  8. Çağrı yaparken önce karşınızdakinin çağrı işaretini birkaç kez tekrar edip en sonuna kendi çağrı işaretinizi ekleyin. Örneğin: “devriye devriye devriye burası izci bir” veya “izci iki izci iki izci bir çağırıyor” gibi.
  9. Mesajınız bitince “tamam” diyerek yayına son verdiğinizi belirtin. Karşı tarafın da konuşurken “tamam” demesini bekleyin, sözünü kesmeyin. Her konuşma “tamam” sözü ile bitmelidir.
  10. Size bir mesaj iletildiğinde bunu kısaca tekrar edip anladığınızı belirtiniz. Orneğin: Lider: “izci-bir lider, yavaşla yavaşla tamam” derse siz: “liderim izci-bir, yavaşlıyorum tamam” dersiniz. Böylece lider sizin komutu anladığınızdan emin olur. Eğer emin olmazsa komutu gereksiz yere tekrarlayacaktır, bu da zaman ve şarj kaybıdır.

Amatör Telsizcilik Çalışmaları

Lokal haberşeşmenin yanısıra ünitemiz amatör telsizcilik alanında da çalışmalar yürütmektedir. Kamplarımızda ve destekçi okulumuzun Bilim Sanat Şenliği’nde kısa dalga telsiz istasonu kurularak TC3BSK özel çağrı işareti ile dünyaya çağrı yaparak okulumuzu ve ünitemizi tanıtmaktayız. Jamboree on the Air olarak bilinen Uluslararası izcilik etkinliğinde ünitemizi temsil edebilecek bilgi, beceri ve teknik donanıma sahip oluşumuz gurur vericidir.