Gümüldür’de Yaz Kampımız

Bilim İzcileri 25 – 29 Haziran tarihleri arasında Gümüldür Orman Kampı Tesisleri’ndeki yaz kampında, İzmir Büyükşehir Belediyesi ÇOGEM İzcileri ile buluştu. Yaz kampımıza katılan 8 izcimiz ÇOGEM’in ikinci dönem 74 izcisi ile beraber izcilikle dolu bir hafta geçirdiler. Altı liderin görev aldığı kampta, Esin Lider’imizin yönetiminde yoğun bir kamp programı uygulandı. Kümebaşımız Coşkun Lider de kapta destek lideri olarak görevliydi. Bizi programlarına dahil ettikleri, kamp armalarından verdikleri ve kendi izcilerinden ayırmadıkları için ÇOGEM İzcileri’ne teşekkür ederiz.

Pazartesi sabahı 8 izcimiz kamp alanında toplandı. Kısa süre içinde ÇOGEM izcileriyle kaynaşıp uyum sağladılar. Kampın 10 obasından 8 izcimizden oluşan “Bilim Öküzleri” obasıydı. Küçük izcilerimiz ilk kez bu boyutta bir kampa katılmış ve ilk kez 4 gecelik bir kamp yapmış oldu. Bu açıdan yaz kampımız ünitemiz açısından önemli bir aşamayı ifade ediyordu. İzcilerimiz ilimizde, yurdumuzda, dünyada yanlız olmadıklarını, kocaman bir ailenin parçası olduklarını gururla öğrenmiş oluyordu. İki yıllık emekler yerini bulmuştu; programa ve gündelik kamp akışına çok güzel uyum sağladılar. Böylece 2018’in hedeflerinden olan bir dostluk kampını yaşamış oldular.

Yoğun bir programın uygulandığı kampta dikkat çeken etkinlikler: İstasyon çalışmalarında düğümler, ateş çeşitleri, izci şarkıları, telsiz, bisiklet ve güvenlik, İngilizce, işaret dili eğitimleriydi. Parkur yarışmalarında izciler eğlenceli anlar yaşadılar. Günde iki kez plaj saatlerinde deniz ve kumsalın tadını çıkaran izciler, akşam üstü kamp alanında müzik ve danslarla coştular. Kampta her an yeni arkadaşlıklar kurup, sosyalleştiler. Yemekler muhteşem, iştahlar yerindeydi. Kampın ikinci gecesi rahatsızlanan Ada arkadaşımızın kamptan ayrılışına üzüldüysek de iyi olduğunu öğrendiğimiz için mutlu olduk.

Ateş gecesinde birbirinden güzel gösterileriyle izciler sahnede yerlerini aldılar. Bilim Öküzleri obası olarak “dünyanın en çirkin izcisi” adlı skecimizi sunduk. Kuzey arkadaşımız ise olmazsa olmaz “What Does the Fox Say?” adlı şarkısı ile tüm izcileri çosturdu. Deniz arkadaşımız ise müzikli cimnastik gösterisi ile beğeni kazandı. Nihayet veda valsi ile içimize bir hüzün çöktü. Ama asıl üzüntülü anlar ertesi sabah yaşanan vedalaşma anlarıydı. Böylece cuma öğle saatlerinde kamptan ayrılıp evlerimize döndük. Bir ömür boyu hafızalarımızdan silinmeyecek güzel hatıralarla yaz kampımızı bitirmiş olduk.