Çanakkale’li İzci Kardeşlerimizle Aşama Etkinliği

28 Nisan Cumartesi günü Çanakkale’li liderimiz ve refakatindeki küçük izcilerin katılımıyla izcilikle dolu bir haftasonu geçirdik. Saat 09:00 – 16:00 arasında Bilim Koleji bahçesi ve yakındaki koruluklarda ortantrik, telsizcilik, teknik iz takibi ve izcilik kültürü istasyonlarımızda çalışmalar yaptık, aşama armalarına hak kazandık.

Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece saat 02:00’de Çanakkale’li beş küçük izci, Hüseyin Lider refakatinde İzmir’e doğru hareket ettiler. Küçük kahramanlar sabah 8:00’de İzmir Otogarı’nda Coşkun ve Serim liderler tarafından karşılandı. Beraberce yapılan tipik bir İzmir kahvaltısının ardından saat 9:00’da etkinlik mekanına gidildi ve Bilim İzcileri ile buluşuldu. Bir önceki İzci Kardeşim etkinliğinde kardeş olan izciler özlemle kucaklaştılar, diğerleri tanışıp kaynaştı. Çanakkale’li İzciler kardeşlerinin obalarına dağıtıldı ve hemen bir tekmil alındı. Onbeş izci, beş lider etkinlikte hazır bulunuyordu. Çanakkale’den Hüseyin ve Ceren liderlierimiz, İzmir’den Coşkun, Serim ve Busen liderlerin rehberliğinde günün etkinliklerine başlandı. Küçük izciler için telsizle haberleşme eğitimi, kısa bir anlatımdan sonra çevrim, telsiz devriye ve keşif görevleri gibi uygulamalarla devam etti. Teknik izlerle ilgili uygulamalı anlatımın ardından Busen liderimiz bize parkur ve kurallar hakkında bilgi verdi. Öncü liderlerin ardından obalar 10’ar dakika ara ile araziye çıkarıldı. Uzaktan liderler tarafından takip edilmekte olan obalar büyük oranda kendi çabalarıyla izleri ve mektupları buldular ve hedefe doğru sevk edildiler. Çayırların yoğunluğu yüzünden izlerin zorlukla görünebildiği parkur, kuyu, içilmez su gibi teklikelerle doluydu. Neyse ki teknik izler izcileri bu gibi zorluklara karşı uyarıyordu. Bu parkurda birçok izci ilk kez teknik iz takibine katılmış oldu. Daha önce bu tür çalışmalara katılanlar için de “ayrıl” ve “birleş” gibi işaretler ilk kez uygulamaya alınmıştı. Çalışmanın sonunda tüm izciler teknik iz takip becerilerini geliştirmiş, yeni kazanımlar elde etmiş oldular.

Öğle yemeği dışarıdan kumanya olarak, etkinlik merkezi olan Bilim Koleji’nin ağaç külübesinde tam zamanında geldi. Obalar kendi dualarını yapıp yemeğe başladılar. Yemek arttı, eksilmedi, ama ziyan da olmadı.Yemekten sonra biraz dinlenen izciler kısa bir brifingten sonra sırayla oryantrik parkuruna çıktılar. Alanın geniş, nokta sayısının fazla olması küçük izcileri yıldırmadı. Uzun sürse de parkur izciler tarafından başarıyla tamamlandı. Etkinlik sonunda küçük izcilere katılım sertifikaları, “Telsizci” ve “İz bulucu” armaları verildi. Vedalaşma faslından sonra misafir izciler kalacakları ailelere teslim edildi.

Pazar sabahı öğle saatlerine kadar izciler evlerde zaman geçirdiler. Öğle saatlerinde Urla’daki, Ankara Üniversitesi Mustafa V.Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Tesisleri’nde bir araya gelen izcilere, 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nden Arkeolog Osman Erkut tesisin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Aslına uygun tekniklerle yeniden inşa edilen arkeolojik gemileri, denizcilik araç ve gereçlerini inceleyen izciler bu büyülü mekandan oldukça etkilenmiş görünüyordu. İzcilerimiz, Liderimiz Kaptan Hoca Serim Paker’in rehberliğinde, antik gemilerde kürek çektiler, dümen tuttular, tarihin ve denizciliğin keyfini yaşadılar.

Saat 17:00’de Çanakkale’li İzciler İzmir Otogarı’ndan Çanakkale’ye uğurlandılar. Akşam İzmir’e bir hüzün çöktü. Özlem hemen kendisini gösterdi; neyse ki geriye kalan güzel hatıralar bu tatlı hüznün avuntusu olarak hafızalarımıza yerleşmişti.

Etkinliğin Duyurusu

Linkler