Çanakkale’li İzci Kardeşlerimizle Aşama Etkinliği

28 Nisan Cumartesi günü Çanakkale’li liderimiz ve refakatindeki küçük izcilerin katılımıyla izcilikle dolu bir haftasonu geçirdik. Saat 09:00 – 16:00 arasında Bilim Koleji bahçesi ve yakındaki koruluklarda ortantrik, telsizcilik, teknik iz takibi ve izcilik kültürü istasyonlarımızda çalışmalar yaptık, aşama armalarına hak kazandık.

Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece saat 02:00’de Çanakkale’li beş küçük izci, Hüseyin Lider refakatinde İzmir’e doğru hareket ettiler. Küçük kahramanlar sabah 8:00’de İzmir Otogarı’nda Coşkun ve Serim liderler tarafından karşılandı. Beraberce yapılan tipik bir İzmir kahvaltısının ardından saat 9:00’da etkinlik mekanına gidildi ve Bilim İzcileri ile buluşuldu. Bir önceki İzci Kardeşim etkinliğinde kardeş olan izciler özlemle kucaklaştılar, diğerleri tanışıp kaynaştı. Çanakkale’li İzciler kardeşlerinin obalarına dağıtıldı ve hemen bir tekmil alındı. Onbeş izci, beş lider etkinlikte hazır bulunuyordu. Çanakkale’den Hüseyin ve Ceren liderlierimiz, İzmir’den Coşkun, Serim ve Busen liderlerin rehberliğinde günün etkinliklerine başlandı. Küçük izciler için telsizle haberleşme eğitimi, kısa bir anlatımdan sonra çevrim, telsiz devriye ve keşif görevleri gibi uygulamalarla devam etti. Teknik izlerle ilgili uygulamalı anlatımın ardından Busen liderimiz bize parkur ve kurallar hakkında bilgi verdi. Öncü liderlerin ardından obalar 10’ar dakika ara ile araziye çıkarıldı. Uzaktan liderler tarafından takip edilmekte olan obalar büyük oranda kendi çabalarıyla izleri ve mektupları buldular ve hedefe doğru sevk edildiler. Çayırların yoğunluğu yüzünden izlerin zorlukla görünebildiği parkur, kuyu, içilmez su gibi teklikelerle doluydu. Neyse ki teknik izler izcileri bu gibi zorluklara karşı uyarıyordu. Bu parkurda birçok izci ilk kez teknik iz takibine katılmış oldu. Daha önce bu tür çalışmalara katılanlar için de “ayrıl” ve “birleş” gibi işaretler ilk kez uygulamaya alınmıştı. Çalışmanın sonunda tüm izciler teknik iz takip becerilerini geliştirmiş, yeni kazanımlar elde etmiş oldular.

Öğle yemeği dışarıdan kumanya olarak, etkinlik merkezi olan Bilim Koleji’nin ağaç külübesinde tam zamanında geldi. Obalar kendi dualarını yapıp yemeğe başladılar. Yemek arttı, eksilmedi, ama ziyan da olmadı.Yemekten sonra biraz dinlenen izciler kısa bir brifingten sonra sırayla oryantrik parkuruna çıktılar. Alanın geniş, nokta sayısının fazla olması küçük izcileri yıldırmadı. Uzun sürse de parkur izciler tarafından başarıyla tamamlandı. Etkinlik sonunda küçük izcilere katılım sertifikaları, “Telsizci” ve “İz bulucu” armaları verildi. Vedalaşma faslından sonra misafir izciler kalacakları ailelere teslim edildi.

Pazar sabahı öğle saatlerine kadar izciler evlerde zaman geçirdiler. Öğle saatlerinde Urla’daki, Ankara Üniversitesi Mustafa V.Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Tesisleri’nde bir araya gelen izcilere, 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nden Arkeolog Osman Erkut tesisin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Aslına uygun tekniklerle yeniden inşa edilen arkeolojik gemileri, denizcilik araç ve gereçlerini inceleyen izciler bu büyülü mekandan oldukça etkilenmiş görünüyordu. İzcilerimiz, Liderimiz Kaptan Hoca Serim Paker’in rehberliğinde, antik gemilerde kürek çektiler, dümen tuttular, tarihin ve denizciliğin keyfini yaşadılar.

Saat 17:00’de Çanakkale’li İzciler İzmir Otogarı’ndan Çanakkale’ye uğurlandılar. Akşam İzmir’e bir hüzün çöktü. Özlem hemen kendisini gösterdi; neyse ki geriye kalan güzel hatıralar bu tatlı hüznün avuntusu olarak hafızalarımıza yerleşmişti.

[su_spoiler title=”Etkinliğin Duyurusu” style=”fancy” icon=”folder-1″]

28 Nisan Cumartesi günü Çanakkale’li liderimiz ve refakatindeki küçük izcilerin katılımıyla izcilikle dolu bir hafta sonu geçireceğiz. Saat 09:00 – 16:00 arasında Bilim Koleji bahçesi ve yakındaki koruluklarda ortantrik, telsizcilik, teknik iz takibi ve izcilik kültürü istasyonlarımızda çalışmalar yapacağız. Bu etkinlik izcilerimizin İzci Kardeşim (78), İz sürücü (57) ve Telsizci (60) aşama armalarını kazanabilecekleri bir fırsat olarak programa alındı.

Sabah Çanakkale’li izcileri karşılamak üzere kafilemiz yola çıkacak ve Otogar’dan izcileri alıp saat 09:00’daki buluşmaya gelecekler. Yoğun bir program bizi bekliyor olacak.

Program

Saat Kapsam Süre
09:00 Etkinlik alanında buluşma 10
09:10 Açılış tekmili ve brifing 20
09:30 Teknik izler eğitim istasyonu 30
10:00 Ara 10
10:10 Telsizcilik eğitim istasyonu 30
10:40 Teknik iz etabı 90
12:10 Yemek 60
13:10 İzci kültürü çalışması 30
13:40 Oryantrik eğitim istasyou 30
14:10 Oryanrik etabı 90
15:40 Kapanış tekmili 20
16:00 Etkinlik sonu

Kısmi Katılım

Hafta sonu değişik saatlerde farklı işleri olan izcilerimizin bu etkinliğe kısmen de olsa katılmaları mümkün. İzcilerimiz, programda “Teknik İz Etabı” ve “Oryantrik Etabı” esnasında arazide olacağımızı da hesaba katarak, uygun bir zamanda etkinliğe katılabilir. Okulda nöbetçi liderimiz de bulunacaktır.  Aşama armalarını alabilmek için ise etkinlikteki ilgili istasyon çalışmalarına katılmış olmak, ve gereken kazanımları elde etmiş olmak gerekiyor.

Gereksinimler

Etkinlikte üniforma giyilecekve ünite fuları takılacaktır. İzcilerimizin kazandıkları kıdem ve aşama armalarını üniformalarında taşımaları gerekmektedir. Ayrıca katıldıkları son kampın armasını da sol cep üstünde taşıyabilirler. Velilerimizin armaların dikilmesi konusunda izcilere yardım etmelerini rica ederiz.

Etkinlikte izci emek defteri, kalem, matara, sağlam ayakkabı ve yedek tişört bulundurulması gerekmektedir. İzci emek defteri, cebe sığabilen bir not defteridir. Kalem olarak mürekkebi akmayacak bir kalem veya kurşun kalem tercih edilmelidir. Matara olarak okul sulukları fazlasıyla yeterlidir. Plastik şişede su da getirilebilir. Gün boyu açık alanda zaman geçirecek izcilerin rahat ve sağlam, tercihen bilekli, ayakkabılar giymeleri önerilir.

Varsa pusula, kol saati, telsiz, dürbün gibi araçlar etkinlikte işe yarayabilir. İzci çakısı  da dahil olmak üzere tüm kesici aletler, cep telefonu, tablet müzik çalar gibi elektronik cihazlar ise liderler tarafından emanete alınacaktır. Tüm malzemenin küçük bir sırt çantasında taşınması izcilerimize konfor sağlayacaktır.

[/su_spoiler]

Linkler