İzci Çakısı Kullanım Kılavuzu

Kümemizde küçük izcilerin kendilerine ait çakıları getirmelerine kısa bir eğitim ve sürekli rehberlik desteği ile izin verilmektedir. Bu yazıda izcilerimiz ve velilerce bilinmesi gereken konulara yer verilmiştir.

Çakı kullanım aktivasyonu alabilmesi için aşağıdaki beceri ve kuralların öğrenilmesi gerekir:

 1. Çakımızın keskin kenarı en fazla 8cm olmalıdır. Kolay açılabilir ve kapanabilir olmalıdır.Kaybetmememiz için karabinayla kemerimize veya çantamıza takabilmemizi sağlayan bir halkası olsa iyi olur.
 2. Çakımız çok keskin ve sivri uçlu olmamalıdır. Liderimiz çakımızın yeterli seviyede köreltilmesi veya bilenmesi için bize yardım eder.
 3. Çok amaçlı çakılar, üzerinde bıçaktan başka aletler olan araçlardır. Üzerinde çatal, bıçak ve kaşık olan klasik izci çakısı bunlardan biridir. Çok aletli çakımız varsa bunu liderimize gösterip kullanımı ve tehlikeleri konusunda bilgi almalıyız.
 4. Çatal, Kaşık gibi yemek yememize yarayan aletler bulunan çakıların temizliğine dikkat etmeli kullanmadan önce ve kullandıktan sonra mutlaka yıkamalıyız. Çakımızla  bir yiyecek maddesini kesiyorsak temiz olduğundan emin olmalıyız.
 5. Çakı her zaman kapalı konumda taşınmalıdır. Çakımızı sadece kullanırken açar ve işimiz bitince kapatırız.
 6. Çakımızı “çakı aktivasyonu” olmayan izcilere vermemeliyiz.
 7. Birine vermemiz gerekiyorsa çakımız kapalı olmalıdır. Eğer kullanırken, aceleyle başkasına vermemiz gerekiyorsa çakımızın kabzasından tutar, keskin tarafından elimizi koruyarak uzatırız ve yüksek sesle “veriyorum” deriz. Alıcı çakımızın sapından tutup yüksek sesle “aldım” demeden çakıyı bırakmayız. Bu teslim işlemini yaparken diğer elimizle alıcının omuzunu tutarız.
 8. Kesme işini yaparken sadece keskin tarafını kullanırız, aksi taktirde çakımız kapanarak elimizi yaralayabilir.
 9. Keseceğimiz cismi diğer elimizle tutmamız gerekiyorsa, kesme hareketimiz mutlaka dışarıya doğru olmalıdır, yoksa elimizi kesebiliriz.
 10. Çakımızı kullanırken kabzasını sıkı tutmalıyız, yoksa elimizden kayıp yaralanmamıza neden olabilir.
 11. Çakı ile şaka yapmak, yersiz kullanmak kesinlikle yasaktır. Kurallara uymadığımız zaman çakımız lider tarafından emanete alınabilir, çakı aktivasyonumuz geçici olarak iptal edilebilir.
 12. Eğer kazayla kendimizi veya bir başkasını yaralarsak hemen liderimize veya kampın ilkyardım sorumlusuna haber vermeliyiz.