Seferihisar Gölcük Tema Kampımız

Bilim İzcileri 2018’in üçüncü (toplamda yedinci) kampını Seferihisar’ın Gölcük Köyü’nde, doğa harikası bir mekanda yapıyor. Yaklaşık olarak 300 dönüme kurulu kamp alanımız, güvelik, tuvalet, içme suyu gibi imkanları barındırıyor. Birbiriyle kesişen iki dere, derin bir vadi, iki küçük gölcük, sık çam ağaçları, koruluk gibi doğal güzellikleri olan alan, Gölcük’e 2 km mesafede. Etkinlik yine izcilik bilgi ve becerilerine yönelik kazanımları hedefleyen, aşama çalışmalarına yer verilen, bir “tema kampı” olarak planlanıyor. Kampımıza henüz kesin bir ad bulunmadı, önerileri topluyoruz. Cuma akşam başlayacak olan kamp, Pazar günü öğle saatlerinde sona erecek.

İçerik

 • İki doğa yürüyüşü, keşif ve yön bulma becerilerinin geliştirilmesi.
 • Birliğimizin 54 numaralı “Yön Bulucu” aşama arması için gereken kazanımlara yönelik istasyon çalışması.
 • Arıcılık ile ilgili bilgilendirme ve farkındalık istasyonu. Birliğimizin 69 numaralı “Tarımcı” armasına yönelik kısmi kazanımlar.
 • Süpriz gece yürüyüşü.
 • İzcilik Kültürü İstasyonu
 • İzcilik Bilgi Yarışması
 • Olağan tören ve ritüeller.
 • Ateş Gecesi Organizasyonu

Kamp Koşulları

Kamp tarihlerinde havanın büyük oranda açık ve güneşli olacağı tahmin edilmektedir. Cuma ve Pazar günleri hafif bulutlanma olacak ancak yağışsız bir haftasonu yaşanacaktır. Sıcaklık gündüz 27, gece 17 derece civarında olacaktır. Rüzgar yıldız ve karayel istikametinden hafif esintili olacaktır. Kamp alanımızda vahşi hayvan aktivitesi bulunmamaktadır. İhtiyaç duyduğumuzda kullanabileceğimiz, jenaratörlü bir köy evi yürüme mesafesindedir.

Gereksinimler

GİYSİLER: Kampımızda her an izci fuları takılır. Ateş Gecesi’nde resmi giysilerin giyilmesi istenmektedir. Birliğimizin armalı, kırmızı düz renk etkinlik tişortu da resmi giysi olarak kabul edilmektedir. Eğer resmi giysi tedarik edilemiyorsa ateş gecesi için, reklamsız, kırmızı bir tişört getirilmesi mümkündür.

Günlük etkinliklerde mevsime uygun üst giyim seçilmelidir. Çalılık ve dikenler düşünülerek, kısa pantalon tercih edilmemelidir.Bir takım yedek giysi yeterlidir, fazla giysi getirilmemelidir. Yedek iç çamaşırı ve çoraplar unutulmamalıdır. Gece serinliğine karşı hafif bir mont veya kırmızı resmi izci polarımız gayet uygundur.

AYAKKABI: Yürüyüşler için izcilerimizin sağlam ve rahat ayakkabı, tercihen bilekli bot giymeleri gerekmektedir. Kamp içi etkinlikler ve ayakları rahatlatmak için, ayrıca konforlu bir yedek ayakkabı da getirilebilir.

SIRT ÇANTASI: Kamp malzemelerinin tümü herhangi bir çanta ile getirilebilir. Herşeyin tek ve büyük bir çantada toplanması yerinde olur. Yürüyüşte kullanmak için sırta asılan rahat hafif ve küçük bir çanta getirilmesi tavsiye edilmektedir. Yürüyüş çantasına bir takım yedek kıyafet, izci defteri ve suluk sığabilmelidir.

UYKU TULUMU: Uyku tulumu önerilmektedir. Eğer yoksa bir battaniye gönderilebilir. Battaniyeyi veya tulumu bir çöp torbasına sarmak tavsiye edilir.

MAT: Çadır altına sermek için mat tavsiye edilmektedir. Eğer yoksa bu amaçla kullanılmak üzere ek bir battaniye gönderilebilir. Şişme yataklar taşıma ve kullanım açısından pek uygun değildir.

MATARA: Yürüyüş için en az 400cc’lik bir matara veya suluk getirilmesi tavsiye edlmektedir. Okul sulukları işe yarayacaktır. Alternatif olarak küçük pet şişelerle su da taşınabilir. İçme suyu temin edilecektir.

KIRTASİYE: İzcilerimizin her çalışmada izci emek defterlerini yanlarında getirmeleri istenmektedir. Bu defter küçük basit bir not defteri olabilir. Mürekkep akıtmayacak bir kalem çantada bulundurulmalıdır.

DİĞER MALZEME: Pusula, düdük, çakmak taşı, telsiz, izci ipi, dürbün gibi kişisel malzemeler kampta işe yarayabilir. Çok güçlü olmayan bir fener veya çadır içi aydınlatma cihazı yararlı olur. Kol saati (GPS’li modeller dahil) getirilebilir. Kitap her zaman her yerde serbesttir.

YASAKLAR: İzci çakısı da dahil kesici aletler, cep telefonu, tablet, müzik çalar gibi elektronik aletler ve kamp programına uygun olmayan her türlü malzemeler ve oyuncaklar lider tarafından emanete alınacaktır. İzciler velileri ile konuşmak için uygun saatlerde liderlerin telefonlarını kullanabilir.

Önemli Uyarı

Kamp alanımızın civarında arı kovanları bulunmaktadır. Arılar uysal ve zararsızdır. Oğul mevsimi olduğundan yabancı kokular, arıların yollarını kaybetmesine neden olmakta, onlara ve arı sahiplerine zarar vermektedir. Bu yüzden kamp tarihinden iki gün öncesinden başlayarak izcilerimizin kokulu şampuan, deodorant ve parfüm gibi ürünleri kullanmamaları rica edilmektedir. Ateş gecemize davetli yetişkinler için de aynı durum geçerlidir.

Görevliler

 • Kamp Sorumlusu: Coşkun Pınar (WB3)
 • Kamp İstasyon ve Destek Lideri: Kaptan Serim Paker (TLE)
 • Destek Lideri: Ceren Diz (TLE)
 • Nöbetçi Obalar
  • 18 Mayıs Cuma: Yaprak Obası
  • 19 Mayıs Cumartesi: Kaplan Obası
  • 20 Mayıs Pazar: Tilki Obası

Bütçe

Beş öğün yemek, atıştırmalıklar, odun, kamp ve aşama armaları tedarik edilecektir. Kampımızın izci başına maliyeti 160 TL olacaktır.

Veli Katılımı

Desteğe ihtiyacı olan bazı izcilerimizi kazanabilmek adına, Cuma akşamı başlayacak Gölcük kampımıza yetişkinlerin katılımına izin verilmiştir. Kamp kurallarına, programa ve izcilik metoduna uymak şartıyla ebeveynler kampımıza katılabilirler.

Desteğe ihtiyaç duymayan izcilerin velileri için kampa katılım gerekli olmayıp, isteğe bağlıdır. Kamp bir “veli-çocuk” kampı olmayacaktır. Kamp programı ve görevler bellidir. Yetişkinler “aday izci” kabul edilecek, farklı bir obada yer alacaktır. Kampta izciler birbirlerine isimleriyle, kıdem ve görevleriyle veya “kardeşim” diye hitap edecektir. Yetişkinlerin kamptaki varlığı tüm izcilere gerekçeleriyle izah edilecektir.

Yetişkinlerin kamp boyunca kırmızı-bayaz gönüllü fuları takması gerekmektedir. Yetişkinler de katılım ücretine tabi olacaktır. Kamp alanımızda sigara ve alkol tüketilemez, ateşli silah bulundurulamaz. Yetişkinler liderlerimizin yönergelerine uymakla yükümlüdür. Yemek ve benzeri gereksinimleri iyi organize edebilmemiz için, katılacak yetişkinlerin en kısa zamanda temasa geçmelerini rica ederiz.

Kamp Programı

Kamp programı taslak olarak aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Kesin program kamp alanında lider çadırına asılacak, kamp amiri ve nöbetçi obalara teslim edilecektir.

TARİH SAAT ETKİNLİK MEKAN MALZEME
18 Mayıs 17:00 Okulda buluşma Okul bahçesi İzci sopaları, Kamp dosyası, Bayrak
18 Mayıs 18:00 Kamp yerine hareket Servis otobüsü Telsizler
18 Mayıs 18:30 Açılış töreni Tören alanı Kütük, Balta, Bayrak
18 Mayıs 18:45 Çadırların kurulması Barınak alanı Çekiç, ip
18 Mayıs 19:30 Akşam Yemeği Yemek alanı Yiyecekler
18 Mayıs 20:20 Bayrak İndirme Töreni Tören alanı Bayrak, Düdük
18 Mayıs 20:30 Kamp Ateşi Ateş başı Odun
18 Mayıs 21:30 Yat borusu Barınak alanı Boru
19 Mayıs 08:00 Kalk borusu Barınak alanı Boru
19 Mayıs 08:30 Kahvaltı Yemek alanı Yiyecekler
19 Mayıs 09:30 Teftiş Barınak alanı Kamp dosyası
19 Mayıs 09:45 Tekmil, Bayrak töreni Tören alanı Bayrak
19 Mayıs 10:00 Doğada Yön Bulma Eğitim alanı Taş, sopa ve benzer doğal malzeme
19 Mayıs 11:00 Çevre gezisi Birinci Parkur İzci sopaları, işaret flamaları, ilkyardım çantası
19 Mayıs 12:30 Öğle yemeği Yemek alanı Yiyecekler
19 Mayıs 14:00 Doğa Yürüyüşü İkinci Parkur İzci sopaları, işaret flamaları, ilkyardım çantası
19 Mayıs 16:00 Arıcılık İstasyonu Eğitim alanı Kartları, formlar, kronometre.
19 Mayıs 17:00 Oba Programı Kamp alanı Oba malzemeleri
19 Mayıs 18:00 İzcilik Kültürü İstasyonu Kamp alanı
19 Mayıs 19:00 Akşam Yemeği Yemek alanı Yiyecekler
19 Mayıs 20:20 Bayrak İndirme Töreni Tören alanı Bayrak, Düdük
19 Mayıs 21:00 Ateş Gecesi Ateş başı Odun
19 Mayıs 23:00 Yat borusu Barınak alanı Boru
20 Mayıs 08:00 Kalk borusu Barınak alanı Boru
20 Mayıs 08:30 Kahvaltı Yemek alanı Tüm malzeme
20 Mayıs 09:30 Teftiş Barınak alanı Kamp dosyası
20 Mayıs 10:00 Bilgi Yarışması
20 Mayıs 11:00 Çadırların Toplanması
20 Mayıs 12:30 Tekmil, Kapanış töreni Tören alanı Bayrak
20 Mayıs 13:00 Eve dönüş

Kamp Raporu

Bu sayfa kampın duyurusu niteliğindedir. Kamptan sonra bu sayfa güncellenerek kamp raporu formatında düzenlenecektir.