Düşünce Günü 2018

Bildiğiniz gibi 22 Şubat tüm dünyada “İzci Düşünce Günü” olarak kutlanmaktadır. Biz de geçen yıl olduğu gibi Bilim Koleji Ağaç Ev’de küçük bir resepsiyon düzenledik. Programda konuşmalar, aday izcilerimiz için izci sözü müsameresi, kıdem yıldızlarının verilmesi, fotoğraf sergisi ve Bilim İzcileri Korosu’nun dinletisi yer aldı. İzmir Güzelbahçe Özel Bilim Koleji’nin desteğiyle, okuldaki ağaç evde gerçekleşen etkinliğimiz 22 Şubat 2018’de saat 18:00’da başladı ve iki saat sürdü..

Hak edişler

Etkinliğimizde Nisa, Ela, Doruk, Tuna ve Yağmur izci sözü vererek ünitemizin birer izcisi, yurt ve dünya izcilerinin kardeşi oldular. Ilgaz, Kuzey, Mert, Elvan, Sudem ve Boğaç tek yıldızlı kıdemli izci, Can C. ise üç yıldızlı kıdemli izci armalarını aldılar. Kıdem yıldızları şimdiye kadar, aşamalara bakılmaksızın, “sene doldurma” esasına göre veriliyordu. Eski sisteme göre hak edişler için bu etkinlik son tarih olarak belirlenmişti. 2018 yılı boyunca yeni sistem ve yeni puantajlar geçerli olacak. Böylece, her bir kıdem için yapılan ölçeklemeler ile izcilerimizin belirli kazanımlara erişmesini takip edeceğiz. Bu sınıf çalışmaları web sitemizden ilan edilecek.

Düşünce Günü Mesajı

Birliğimizin 2018 ana teması olan “Yenilenebilir Enerji Kaynakları” çerçevesinde, Düşünce günü kutlamalarında ünitelerden video mesajlar istenmişti. Etkinliğimizin sonunda obalar kendi mesajlarını belirleyip kaydettiler, bu mesajlar diğer ünitelerin mesajlarıyla beraber derlendi. Bağlı olduğumuz WOIS’in web sitesinde, ana sayfada bizim mesajlarımızın seçilmesi gurur vericiydi.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=vl7vGpouWMI&t=206s”]

İzci Sözü Nedir?

İzci sözü veya izci andı olarak bilinen metin, tarih boyunca küçük değişikliklere uğramış olsa da Türkiye İzcileri için geleneksel bir metindir. Çeşitli felsefi yorumlamaları olmakla beraber bizim için önemli olan, küçük bir bireyin, kendi özgür kararıyla İzcilik Töresine uymaya, ünitesinin önünde söz vermesidir. Küçün izcinin bu kararı saygıyı fazlasıyla hakeder ve ailesi ile paylaşacağı çok özel bir andır. Aslolan sözün bireyselliği olmasına rağmen toplu izci sözü törenleri oldukça yaygındır. İzci sözü ritüeli aday izci ile lider arasındaki bir diyalogla başlar:

Tören Diyaloğu

Lider : Ne olmak istiyorsun?
Aday İzci: İzci olmak istiyorum?

Lider : Niçin izci olacaksın?
Aday İzci: Vatanıma karşı görevlerimi daha iyi başarabilmek ve başkalarına her zaman yardımcı olabilmek için.

Lider : İzcinin birinci sözü nedir, biliyor musun?
Aday İzci: Evet, her gün bir iyilik yapmak.

Lider : İzci sözünü biliyor musun?
Aday İzci: Evet, biliyorum.

Lider : İzci sözüne sadık kalacağınıza söz veriyor musun?
Aday İzci: Evet, bütün kalbimle.

Lider : Ne kadar zaman için?
Aday İzci: Daima!

Lider : O halde, izci sözünü benden sonra tekrarla.

İzci Sözü

TANRIYA, VATANIMA KARŞI VAZİFELERİMİ YERİNE GETİRECEĞİME, İZCİLİK TÖRESİNE UYACAĞIMA, BAŞKALARINA HER ZAMAN YARDIMDA BULUNACAĞIMA, KENDİMİ BEDENCE SAĞLAM, FİKİRCE UYANIK VE AHLAKÇA DÜRÜST TUTMAK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIMA, ŞEREFİM ÜZERİNE ANT İÇERİM.

İzci sözünde bahsi geçen İzcilik Töresi:

1 İzci; sözünün eridir, şeref ve haysiyetini her şeyin üzerinde tutar.
2 İzci; yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadıktır.
3 İzci; başkalarına yardımcı ve yararlı olur.
4 İzci; herkesin arkadaşı ve izcilerin kardeşidir.
5 İzci; herkese karşı naziktir.
6 İzci; bitki ve hayvanları sever ve korur.
7 İzci; büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.
8 İzci; cesurdur, her türlü şartlar altında neşeli ve güler yüzlüdür.
9 İzci; tutumludur.
10 İzci; fikir, söz ve hareketlerinde açık ve dürüsttür.

 

İlgili Linkler