COTA 2019, Kepez

Dünya Bağımsız İzcilik Teşkilatı (WOIS) tarafından bu sene ikincisi düzenlenen ulaslar arası Camporee On The Air (COTA) etkinliğine, Çanakkale Kepez’deki dostluk kampımızdan katıldık. Kampımızda İZMİRİZ İzci Grubumuzdan Bilim İzcileri Kümesi, Salyangoz Kümesi, Iguana Oymağı ve Çanakkale Kale İzcilerin’nden Kale, Anafartalar ve Küçükkuyu Adatepe Zeus İzcileri olmak üzere toplam 81 izci ve 11 lider konakladı.

Kampa 18 Ekim Cuma gecesi vardık, yol yorgunluğuna rağmen kısa bir sürede bize ayrılan alanda çadırlarımızı kurup yerleştik. Kumsaldan gelen dalga seslerinin eşliğinde güzel bir uykunun ardından Cumartesi saat 07:00’de uyandık. Erkenden kampa gelen Çanakkale izcileriyle kahvaltımızı yaptık ve çadırların kurulmasında yardım ettik. Bayrak töreninin ardından hemen istasyon çalışmaları başladı.

Kamp boyunca katıldığımız çalışmalar şunlardı: COTA Semineri, Kısa Dalga DX Telsiz İstasyonu, SWL Dinleme İstasyonu, Lokal Telsiz İstasyonu, VOIP Zello İstasyonu, Kriptoloji, Teneke Telefon atölye çalışması, Telgraf İstasyonu, El telsizi tatbikatı, Çevre gezisi, Düğümler istasyonu, İzcilik felsefesi semineri, İngilizce Oyun, Oryantring, İzcilik Kültürü ve dans çalışmaları, Ateş gecesi çalışmaları ve İlkyardım Semineri

Telsiz istasyonumuzda kısa dalga ve lokal haberleşme için gereken tüm donanım vardı. İspanya, Ukrayna, Almanya ve Türkiye’den birçok radyo amatörü ile görüştük, Lokal telsiz (VHF) ile Çanakkale’den TA3EC Nedim, TA2ANZ Necmi, TA3AHJ Haluk Abi ile amatör radyoculuk konulu sohbetler yaptık. Fonotik alfabe, telsiz haberleşme usulleri, mors alfabesi ve telsiz telgraf, dijital haberleşme modlarından teleks (RTTY) ve kısa dalga dinleme çalışmaları yaptık. Kamp boyunca el telsizleri ile, açık alanda, çevrim, devriye, keşif gibi tatbikatlar yaptık.

Kampın en önemli olaylarından birisi Nisan’ın oymağa geçiş töreniydi. Açılış töreninden sonra Levent lider İguana Oymağıyla keşif görevine giderken yüksek sesle “Bizim oymağa geçmeye hazır olan küçük izci var mı?” diye sordu. Üç yıldır beraber olduğu Bilim İzcileri’yle kucaklaşıp vedalaşan Nisan alkışlarla yeni oymağına kabul edildi. Böylece Bilim İzcileri’nde, üzüntü ve sevincin bir arada yaşandığı Oymak Geçiş Törenlerinin ilki gerçekleşmiş oldu. Darısı sırada bekleyen küçük izcilerin başına.

Kriptoloji istasyonunda Pigpen şifresini öğrendik, düğümler isyasyonunda eksiklerimizi tamamladık, İlkyardım istasyonunda temel ilk yardım bilgilerimizi pekiştirdik. Oryantrik ve çevre gezisi gibi çalışmalar da kampı zenginleştiren diğer etkinliklerdi. Cumartesi gecesi ateş gecemiz çok güzeldi. Kumsalda yakılan büyük bir tören ateşinin etrafında toplandık ve iki vals arasında hazırladığımız sunumları izci kardeşlerimiz ve davetliler ile paylaştık. Veda valsi’nden sonra bir süre sohbet ederek gecenin ve kampın tadını çıkardık. Uykusuzluğa dayanabilen kardeşlerimiz geç saatlere kadar gece frekanslarında çalışabilmek için telsiz başına geçtiler. Çadırlarımıza çekildiğimizde, yorgunluğun verdiği mutluluk ve huzur ile kolayca tatlı bir uykuya daldık,

Pazar sabahı saat 7:00’de kamp uyandı ve hemen kahvaltıda buluştuk. Öğle yemeğine kadar eksik kalan tüm istasyon çalışmaları tamamlandı. Teneke telefon atölyesinde kendi yaptığımız misinalı telefon düzenekleri ile bir hayli eğlendik. Yemekten sonra da bir süre çalışmalar devam etti. Saat 14:00’te çadırların sökülmesi ve kampın toplanmasının ardından kapanış törenimizde armalarımızı ve sertifikalarımızı aldık. Ardından kamp alanını terkettik.

Kamptan sonra otobüsümüzle Çanakkale’ye gidip, Vapur İskelesi, Kordon, Truva Atı Anıtı, Aynalı Çarşı ve Mozaik Müzesi’ni ziyaret ettik. Akşam üstü İzmir’e doğru yola çıktık ve geç saatlerde yuvamıza döndük.

Bu kampın en güzel yanı, Çanakkale izcileriyle dostluk ve kardeşlik bağlarımızı güçlendirmemiz oldu. Şüphesiz izciler için telsizcilik çok önemli bir çalışma; bu çalışmayı dostlarla beraber yapmak ise harika birşey.