Bilim Ateşi 2017

27 -28 Mayıs 2017 tarihlerinde Okulumuzun bahçesinde üçüncü haftasonu kampımızı gerçekleştirdik. Kampımıza 9 küçük izcimiz katıldı. Aslında programımızı okulumuzda aynı tarihte yapılacak olan Bilim Sanat Şenlikleri’ni düşünerek hazırlamıştık ancak yağmur yüzünden şenlik ertelenince, biz de B planımız olan ikinci planı uygulamaya karar verdik. Doğrusu şenliğin erteneleceğini çok önceden tahmin etmiştik, çünkü bir hafta önceden hava tahminleri şiddetli yağışa işaret ediyordu. Tabi biz izciler, her türlü hava koşulu için daima hazır olduğumuzdan, planlanmış etkinliklerimizi hava durumu yüzünden ertelemez, iptal etmeyiz. Bilim Ateşi 2017 kampımız da planlandığı gibi gerçekleştirildi.

Kampımızın genel teması bilim olduğundan istasyon çalışmalarında kimya laboratuvarı, meteoroloji istasyonu gibi çalışmalara yer verildi. Kampımızda Goldberg makinesi yaptık, go turnuvası düzenledik, amatör radyo istasyonumuzda çalıştık. Cumartesi sabah erken saatte kamp alanımızda buluştuktan sonra kamp alanımızı hazırladık. Saat 10’da iki saatlik doğa yürüyüşüne başladık. Yolda bir karga ölüsü bulduk. Korulukların içinden sahile ulaştık ve saat 12:00’de öğle yemeğimizi yiyeceğimiz lokantaya vardığımızda yağmur tüm siddetiyle başladı. Biz ıslanmadık ama geri dönüşümüz zor olacağa benziyordu. Bizi sahile kadar takip eden köpek dostumuz Sparky bu yağmurda kampın yolunu bulup geri dönebilirdi belki ama yoldaki bostan köpekleri ona zarar verebilirdi. Bu yüzden bir Veli’mizden yardım istedik; Zeynep Hanım önce liderimiz ve küçüklerden oluşan grubu arabasıyla kampa ulaştırdı. Sonra liderimiz arabayla geri gelip, ikinci grubu ve Spark’i kampa getirdi. Geri dönüş süresi bu şekilde kısalınca yaklaşık 2 saatlik bir serbest zaman ortaya çıkmış oldu. Saat 15:00’da çalışma istasyonlarımızın başındaydık. Dönüşümlü olarak istasyonları ziyaret edip hem puan topladık, hem bu istasyonlarda yapılan çalışmalara yardım ettik. Kampın en ilginç olayı ise telsiz başındayken yaşandı. Telsizle konuştuğumuz amatör radyocu abimiz bize tam o anda deprem olduğunu söyledi. Biz çok hissetmedik ama depremin merkezinin Manisa olduğunu öğrendik.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=yhvmIxlFiEY”]Borazanımızın çaldığı hüzünlü akşam borusunun ardından yemek saati geldi. Ağaç evde yemeğimizi yedik ve ateş gecesi için hazırlıklara başladık. Ateş gecesi sorumlusu ile birlikte yapılacak gösterileri düzenledik ve planlandığı gibi saat 20:30’da ateş valsi ile gecemize başladık. Hepimiz çeşitli oyun ve şarkılarla sahneye çıktık ve bol bol eğlendik. Veda valsi saat 9:30 civarında söylendi. Kamp planında olmamasına rağmen liderimizden bir gece yürüyüşü istemiştik. Ama o kadar yorulmuştuk ki bazılarımız çadırlarına gimişti bile. Gece sağanak yağmur bekliyorduk ama maalesef yağmadı, ama sabaha karşı yağan çiğ bütün kampımızın üstünü örtmüştü.

Ertesi gün 08:00’da kalk borusu çaldı. Tekmil ve çadır teftişinden sonra, iki görevli izcinin hazırladığı ve dağıttığı yiteceklerle kahvaltımızı yaptık. Bir saatlik serbest zamandan sonra hepimiz seferber olup saat 12:00′ a kadar çadırları söktük, eşyalarımızı topladık, etrafı bulduğunuzdan daha iyi bir şekilde bırakmak için elimizden geleni yaptık. Saat 13:00’de planladığımız gibi kamp yerini terk etmiş olduk.