Ateş Talimatı

“Ateş bizi korur, biz de ateşi koruruz”. Kızılderililerin bu sözü ateşin önemini ne de güzel ifade eder. Ateşin kamp boyunca sönmemesi için çaba göstermeliyiz, onu korumalı, gözetmeli, kontrol altında tutmalıyız. Böylece o da bize sıcaklık, güvenlik, ve huzur verecektir. Ateş faydalı olduğu kadar tehlikelidir. En büyük korkumuz bir orman yangınına sebep olup doğal yaşama zarar vermektir. Bu yüzden ateş aktivasyonunuz sırasında liderin anlattıklarını iyice öğrenip aşağıdaki kurallara uymalısınız:

  1. Odun toplarken, yere düşmüş kuru dalları tercih etmeliyiz. Ağaç kesmemiz gerekiyorsa ağacın tamamen kurumuş olmasına dikkat etmeliyiz. Yaşam belirtisi olan kütükleri asla kesmemeliyiz. Ormandaki doğal yaşam bizim kamp ateşimizden daha önemlidir.
  2. Odun keserken balta kullanım kurallarına uymalıyız. Balta kullanım aktivasyonumuz yoksa yardım istemeliyiz.
  3. Kamp ateşinin etrafı yanıcı maddelerden arındırılmalıdır. En az iki adımlık bir alanda çalı çırpı ve dal parçaları olmamalıdır.
  4. Ateşin etrafı taşlarla çevrilmelidir. Bazı taşlar ateşte ısınınca patlayabilir. Bu yüzden ateş etrafında kullanılacak taşları seçerken liderimize danışmalıyız.
  5. Ateşle oyun olmaz. Ucu yanan dal parçalarını elinizde taşıyıp oynamanız kampta kesinlikle istenmeyen bir davranıştır.
  6. Ateş gereksiz yere büyütülmemelidir. Hem odunumuzu idareli kullanmak, hem de doğaya daha az yük olmak için bu konuya dikkat etmeliyiz.
  7. Kamp ateşine tehlike oluşturacak kadar yaklaşmamalıyız. Ateşin dumanı zararlı gazlar içerir. Işıma yoluyla yayılan direkt ısı cildimizi kurutur. Ateşten sıçrayan kıvılcımlar giysilerimizde küçük delikler açabilir. En tehlikelisi ise ateşle temas iyileşmesi zor ve acı veren yanıklara neden olabilir.
  8. Ayakkabımızla ateşe müdahale etmemeliyiz. Özellikle lastik tabanlı ayakkabılar kolayca yanarak bizim için tehlike oluşturabilir.
  9. Tesis ve güvenli kamp alanlarında, gece nöbeti tutulmuyorsa ateşi söndürmeliyiz. Nöbet tutulan kamplarda ateşi olabildiğince küçültmeli, sadece sönmeyecek ve nöbetçilerin ihtiyaç duyacağı ısıyı verecek şekilde beslemeliyiz.

İzci Ateşi tanımalıdır. Bunun için kimyasal bir tepkime olan yanma olayı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Yanma üç bileşenden oluşur. (1) Yanıcı madde yani odun, (2) Yakıcı madde yani hava, ve (3) Isı. Bu üçünden biri eksik olursa ateş söner.

Yanan ateş kendi ihtiyacı olan ısıyı zaten üretmektedir. Ateşi söndürmek için sogutmak gerekir, üzerine su dökülen ateş hem ani bir şekilde soğur hem de oluşan buharda boğulur, yani hava ile teması kesilmiş olur. Bununla beraber ateşi başlatmak için bir ilk ısı kaynağına ihtiyaç duyarız. Biz kamplarda çakmak taşı kullanmayı tercih ediyoruz, ama mecbur kalırsak çakmak veya kibrit de kullanabiliriz. Yanmaya başlayan ateş kendi ısısını üretmeye başlamıştır. Kamp ateşi kolay kolay soğumaz, sönmüş gibi gözükse bile alttaki közler ve sıcak kül hala ısı kaynağıdır. Ateşin iyice soğuduğuna emin olmadıkça onun söndüğünü kabul edemeyiz. Bu yüzden kamp yerimizi terketmeden önce ateş yerimizi iyice kontrol etmeliyiz.

Ateş havasız kalırsa boğulur, alevleri azalır, dumanı tütmeye başlar. Duman her zaman boğulma belirtisidir, bizi rahatsız eder, üstümüzün is kokmasına yol açar. Boğulmak üzere olan ateşi havalandırmak gerekir. Genellikle odunların yerleşimi ile ilgili bir sorun vardır. Havanın odunlar arasına girebilmesi için yeterli alan olmalıdır. Odunların yerlerini değiştirerek, onları üst üste güzel bir şekilde düzenleyerek ateşi boğulmaktan kurtarabilirsiniz. Kamp sonunda ateşi boğarak söndürmek için üzerine su veya kum dökmek her zaman işe yarayacaktır.

Rüzgarlı bir havada aşırı hava alan ateş ise çabucak yanar ve odunlar kısa sürede biter. Böyle durumlarda odunları daha sıkı yerleştirebilir veya ateşi direkt düzgardan koruyabilirsiniz.

Ateş için en önemli bileşen yanıcı madde yani odundur. Odun biterse ateş gitgide küçülür ve soğumaya başlar. Bu yüzden ateşi odunla beslemek gerekir. Yeni odunları, ateşi boğmayacak şekilde üst üste yerleştirip ateşi besleyebilirsiniz. Ama elinizdeki odunun çabucak bitmemesi için idareli kullanmalısınız.