Bilim İzcileri Anıtkabir’de

11 Kasım 2017 tarihinde Bilim İzcileri Atalarına saygılarını sunmak için Anıtkabi’i ziyaret ettiler. Üç lider refakatinde Ankara’ya yolculuk yapan 8 küçük bilim izcisi birliğimizin Anıkkabir’deki büyük buluşmasına katılarak ünitemizi temsil ettiler.

Ankara seyahatimiz 11 Kasım saat 07:00’de İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda başladı. Tahmin edilen sürede Ankara’ya varılmasına rağmen Esenboğa’daki yoğun sis yüzünden bir süre havada bekleyen uçağımız yakıt ikmali için Samsun’a inmek zorunda kaldı. Samsun’da bir saat kadar bekleyen uçak hava şartlarının düzelmesi üzerine yeniden Ankara’ya doğru yola çıktı. Böylece planlanandan 2,5 saat geç de olsa Ankara’ya vardık. Servis aracı ve taksiler kullanarak, Beştepe’ye vardığımızda biraz güç toplamak için güzel bir restoranda “tantuni” yedik, Antakya mutfağı konusunda bilgiler aldık. Tekrar taksilere binip Anıtkabir girişine vardık. Taksilerin bizi yanlış kapıda bırakmaları yüzünden içeriden hızlı bir yürüyüşle Aslanlı Yol’a vardığımızda saat 13.:10 olmuştu. Birliğimizin Aslanlı yoldaki kortejinin gerisinden biz de dörtlü sıra vaziyetinde saygılı bir yürüyüş yaparak toplanma alanına vardık. Alanda diğer izci ünitelerindeki izciler ve liderlerle selamlaşıp, fotoğraflar çektirdikten sonra nihayet Anıtkabir’e girdik ve o büyük insanın mozolesinin önünde “büyük izci selamı” ile Ata’mızı selamladık.

10 Kasım günü büyük ölçüde protokole ayrılmış olduğundan 11 Kasım’da büyük bir izdiham yaşanıyordu. Bu durum Müze’yi ziyaret etmemizi zorlaştıracağı için olumsuz bir durum olmasına rağmen, halkımızın Ata’mıza olan sevgi ve saygısını görmek sevindiriciydi. Biz de bu coşkulu kalabalık içinde üniformalarımız ve kalbimizdeki izcilik sevinciyle okulumuzu, ünitemizi, birliğimizi temsil ettiğimiz için çok mutluyduk.

Anıtkabir’den Ankara’nın merkezi sayılan Kızılay’a tek sıra halinde bir yürüyüşle saat 16:00  sularında ulaştık. Şehir yaşantısını, düzenli binaları, Kızılay’ın ünlü yapılarını gördük ve Sakarya Caddesi’ndeki çok ünlü bir Ankara dönercisine gidip yemeğimizi yedik. Kızılay’da sık sık TİB izcileri ile karşılaştık. Saat 18:00’de taksi ile AŞTİ’ye ve buradan da servis aracıyla Esenboğa Havaalanı’na gidip, 19:50’deki uçağımıza bindiğimizde bir hayli yorgun ama görevimizi tamamlamanın huzuryla mutluyduk.Güzel bir yolculuktan sonra İzmir’e vardık ve havaalanında ailelerimizle buluştuk.