Akarca Yaza Veda Kampmız

Bu yaz, yoğun izcilik gündemimiz yüzünden yaz kampımızı ancak tatil sonunda gerçekleştirebildik. Seferihisar’ın Mavi Bayrak’lı Akarca Sahili’nde grup kampı olarak düzenlenen kampımıza Bilim İzcileri, Salyangoz İzcileri, İguana İzcileri ve Şavşat Sahara İzcileri’nden toplam 38 izci, 6 lider ve 3 gönüllü katıldı. Tüm izciler 5 Eylül’de saat 11:00’de buluştular. Kamp yerinin hazırlanması ve çadırların kurulmasını takiben, öğle yemeğinden sonra açılış törenimiz yapıldı. İlk deniz etkinliğimize “izci yararlıdır” sloganıyla sahil temizliği yapılarak başlandı, ardından izciler plaj ve denizin tadını çıkardılar. İstasyon çalışmalarında oba flamaları hazırlandı ve izci tesisleri yapıldı. Kamp boyunca obalar, kendilerine ayrılan alanlarda izci tesislerini sürekli geliştirdiler.

Salı günü kampın olağan akışına ve plaj etkinlilerine ek olarak, istasyon çalışmalarında Selver Abla’yla söyleşi ve bire bir izci mülakatları yapıldı. Aday izciler eksiklerini tamamladılar, izci töresini öğrendiler; kıdem adayları ise sınıf kazanımları konusunda liderlerimizden rehberlik aldılar. Gün sonunda ateş başı partimizde izci şarkıları ve popüler müzikle çoctuk, dans ettik, eğlendik. Sahara izcileri bize birbirinden güzel yöresel oyunlarını sundular. Sahilde gece yürüyüşü ile günü sonlandırdık.

Çarşamba günü Fulya Öğretmen’in müzik ve ritm atölyesinde vurmalı sazları tanıdık, yeni şarkılar öğrendik. Öğleden sonra ateş gecesi hazırlıkları yapıldı. Kamp çivarında bulduğumuzımız budama atıklarından güzel bir kamp kapısı inşa ettik, halat ve doğal malzemeyle kapın etrafına çit yaptık. Ateş gecemize seyirciler de davetliydi. Esin, Yavuz ve Yılmaz Liderlerimizin de katılımıyla harika bir ateş gecesi yaptık. Aday izcilerimiz için “izci sözü töreni” düzenlendi. Kerem kardeşimiz de bir yıldızlı kıdemli izci oldu. Ateş gecesine çeşitli izci skeçleri, Umut’un klarneti, Mert’in gitarı, Beray’ın capoeira gösterisi ve Sahara İzcileri’nin “Kapının Önünden Bir Atlı Geçti” horonu damgasını vurdu.

Perşembe günü kahvaltının ardından istasyon çalışmalarında izci düğümlerine çalıştık. Plaj etkinlikleri ve öğle yemeğinin ardından çadırları söktük ve kamp alanını temizledik. Saat 16:00’da kapanış törenimizi yapıp vedalaştık. Sahara İzcileri geldikleri araçla 28 saatlik Şavşat yoluna çıkmak üzere kamptan ayrılırken içimize bir hüzün çöktü. Saat 18:00’de kamp alanımızda hiçbir iz bırakmadan, tüm izciler kamptan ayrılmıştı. izciler de kamp alanını terkettiler.

Bu güne kadar yapılan en büyük grup kampımızda izcilik bilgi ve becerilerimiz artırdık, plaj ve denizin doyasıya tadını çıkardık, eğlendik, kardeşlik bağlarımızı güçlendirdik. Geriye unutulmaz hatıralar ve ayrılığın hüznü kaldı. Sahara izcilerini çok özleyeceğiz.